Haber

Japonya Otonom Sürüşe İzin Vermek İçin Trafik Yasasını Güncelliyor

TOKYO, 2 Nisan (Xinhua) — Japonya, revize edilmiş karayolu trafik yasasını Cumartesi günü yürürlüğe koyarak halka açık yollarda Seviye 4 otonom sürüşe izin verdi.

Beş seviyeli otomatik araç sınıflandırmasıyla karşılaştırıldığında, Seviye 4’te sürücüsüz otomobiller minimum sürücü müdahalesi gerektirir, belirlenen rotalarda sürücüsüz çalışabilir ve acil durumlarda karar verebilir ve harekete geçebilir.

Önceki yasa, sürücüsüz sistemin aracı birden fazla kullandığı, ancak acil durumlarda sürücünün gerekli müdahaleleri yaptığı Seviye 3 sürüşe izin veriyordu.

Güncellenen yasanın zorunlu kıldığı yeni izin sisteminin bir parçası olarak, otonom sürüş hizmet sağlayıcılarının operasyonel planlarını il polisinin asayiş kurullarına sunması gerekiyor.

Yasaya göre operatörlerin, hizmetleri uzaktan denetlemesi ve otonom araçların içindeki ve dışındaki koşulların görsel ve işitsel doğrulaması için ekipman kurması için bir kişi ataması gerekecek. Operatörler ayrıca pozisyonu gözden geçirmek ve izin koşullarını karşılamak için siber güvenlik önlemlerini uygulamak zorundadır.

Tokyo merkezli haber kuruluşu Jiji Press’in Cumartesi günü bildirdiğine göre, Japonya’nın merkezindeki Fukui vilayetindeki Eiheiji kasabası yakında izin başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Raporda, Eiheiji kasabasının bisiklet ve yaya yollarında seyahat edecek yedi kişilik üç elektrikli otomobil ve bir denetim görevlisi ile ulaşım hizmeti vermeyi planladığı belirtildi.

konakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu